dewalt_dfm3130400
DEWALT DFM3130400 Clamping sleeve 8mmx130mm Galvanised (50 pcs)
13.40 tax incl.
On order: delivered from 26/05/2026
pack
The minimum purchase order quantity for the product is 4.
  • Delivery by DHL
DeWALT Free Battery Promotion at Klium!
How does it work?
  • Promotion valid from 01.05.2026 until 31.05.2026 or while stocks last.
Product description
  • Clamping sleeve-8mmx130mm - Zinc-plated
Features
  • Clamping sleeve for light applications in concrete and masonry
  • Intermittent threads remove dirt and facilitate installation
  • The collar helps hold the material to be fixed in place
Key features according to our expert
  • With screw: No
  • Drilling diameter: 8 mm
  • type (screw head): Not applicable
  • With collar: No
  • Application: General
  • Wall plug type: Universal plug
  • Length (Wall plug): 130 mm
Specifications / All features
  • Brand: DEWALT
  • EAN: 0075352966588
  • Supplier number: DEWALT DFM3130400
With screw
No
Drilling diameter
8 mm
Type (screw head)
Not applicable
With collar
No
Application
General
Wall plug type
Universal plug
Length (wall plug)
130 mm
Thickness
50,0
Finish
90,0 mm
Integrated belt hook
8,0 mm
Buildings
Uncertainty k 1 (vibration)
Masonry
Max. cutting capacity at 45° [square profile]
Zinc Plated
Length
130,0 mm